4-Channel Encoder Motor Driver Module (STM32F030)
HomeStore
-70%
The Story
For precise monitoring and control, the module allows AB pulse encoder signals to accurately detect the motor’s motion state and position. It also integrates INA199 power monitoring to continuously observe the voltage and current, making sure the motor operates within a safe power range. Additionally, the module features an onboard power input switch that supports both DC 5V and external DC 6-12V inputs, catering to various power needs.
Features
  • 4 channel-coded motor drive
  • AB Pulse signal input
  • Duty cycle, absolute position positioning, speed adjustment control mode
  • I2C communication mode
  • Power supply current and voltage monitoring
Specifications
Coded motor drive IC BL5617
Supported maximum current 3.0A
Power 10W Max
External DC power source 6-12V
I2C communication address 0x24
Operating temperature 0-40°C
Product Size 54 x 54 x 13.1mm
Package Size 94 x 67 x 25mm
Product Weight 15.9g
Package Weight 46.4g
Resources
  • Product Wiki
  • BL5617 Datasheet
Package Contents
  • 1x 4-Channel Encoder
  • 1x DC5521 Female To XT30 Female Cable
  • 4x KF2510-2P 100mm
4-Channel Encoder Motor Driver Module (STM32F030) - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
4-Channel Encoder Motor Driver Module (STM32F030) - Image 3
Details & Craftsmanship
4-Channel Encoder Motor Driver Module (STM32F030) - Image 4
4-Channel Encoder Motor Driver Module (STM32F030) - Image 5
4-Channel Encoder Motor Driver Module (STM32F030) - Image 6
4-Channel Encoder Motor Driver Module (STM32F030) - Image 7
4-Channel Encoder Motor Driver Module (STM32F030) - Image 8
Description
Features
  • 4 channel-coded motor drive
  • AB Pulse signal input
  • I2C communication mode
Specifications
Coded motor drive IC BL5617
Supported maximum current 3.0A
Power 10W Max
External DC power source 6-12V
I2C communication address 0x24
Operating temperature 0-40°C
Product Size 54 x 54 x 13.1mm
Package Size 94 x 67 x 25mm
Product Weight 15.9g
Package Weight 46.4g
Resources
  • Product Wiki
  • BL5617 Datasheet
Package Contents
  • 1x 4-Channel Encoder
  • 4x KF2510-2P 100mm
You may also like
-70%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
USB WiFi Adapter for Raspberry Pi
NEW
Thumbnail 1
USB 2.0 Micro SD Card Reader [Discontinued]
NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Rii Miniature Wireless USB Keyboard with Touchpad
-70%NEW
Thumbnail 1
15M Ethernet Cable [Discontinued]
Official Raspberry Pi WiFi Adapter [Discontinued]
Heatsink for Raspberry Pi Zero/3
-70%NEW
USB Audio Adapter - Works with Raspberry Pi
-70%NEW
Adafruit Prototyping Pi Plate Kit for Raspberry Pi [Discontinued]
-70%NEW
USB to TTL Serial Cable [Discontinued]
PiGlow
Raspberry Pi Camera Module 2 NoIR
-70%NEW