Alpha Dual-Gang 16mm Right-angle PC Mount - 1K Audio (RV16A01F-41-15R1-A1K-30H4)
HomeStore
-70%
The Story
This Alpha Dual-Gang 1K Audio potentiometer is a two-in-one potentiometer stack, for independent stereo control. It's an audio/log taper 1K potentiometer on each half, with one shared knob for both. It's smooth and easy to turn, but not so loose that it will shift on its own. We like this one because the legs are 0.2" apart with pin-points, so you can plug it into a perfboard.
This potentiometer has a round (not T18 or flattened) shaft that is nominally 6mm diameter (we measured 6.3mm with our calipers)
Resources
  • Datasheet
    Alpha Dual-Gang 16mm Right-angle PC Mount - 1K Audio (RV16A01F-41-15R1-A1K-30H4) - Image 2
    Details & Craftsmanship
    Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
    Alpha Dual-Gang 16mm Right-angle PC Mount - 1K Audio (RV16A01F-41-15R1-A1K-30H4) - Image 3
    Details & Craftsmanship
    Alpha Dual-Gang 16mm Right-angle PC Mount - 1K Audio (RV16A01F-41-15R1-A1K-30H4) - Image 4
    Alpha Dual-Gang 16mm Right-angle PC Mount - 1K Audio (RV16A01F-41-15R1-A1K-30H4) - Image 5
    Description