Alpha Single-Gang 16mm Right-angle PC Mount - 1K Linear (RV16AF-41-15R1-B1K-30H4)
HomeStore
The Story
This Alpha 1K Linear potentiometer is a two-in-one, good in a breadboard or with a panel. It's a fairly standard linear taper 1K ohm potentiometer. It's smooth and easy to turn, but not so loose that it will shift on its own. We like this one because the legs are 0.2" apart with pin-points, so you can plug it into a breadboard or perfboard.
This potentiometer has a round (not T18 or flattened) shaft that is nominally 6mm diameter (we measured 6.3mm with our calipers)
Resources
  • Datasheet
    Alpha Single-Gang 16mm Right-angle PC Mount - 1K Linear (RV16AF-41-15R1-B1K-30H4) - Image 2
    Details & Craftsmanship
    Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
    Alpha Single-Gang 16mm Right-angle PC Mount - 1K Linear (RV16AF-41-15R1-B1K-30H4) - Image 3
    Details & Craftsmanship
    Alpha Single-Gang 16mm Right-angle PC Mount - 1K Linear (RV16AF-41-15R1-B1K-30H4) - Image 4
    Alpha Single-Gang 16mm Right-angle PC Mount - 1K Linear (RV16AF-41-15R1-B1K-30H4) - Image 5
    Alpha Single-Gang 16mm Right-angle PC Mount - 1K Linear (RV16AF-41-15R1-B1K-30H4) - Image 6
    Description