Alpha Single-Gang 16mm Right-angle PC Mount - 250K Linear (RV16AF-41-15R1-250K-30H4)
HomeStore
The Story
This Alpha 250K Linear potentiometer is a two-in-one, good in a breadboard or with a panel. It's a fairly standard linear taper 250K ohm potentiometer, with a grippy shaft. It's smooth and easy to turn, but not so loose that it will shift on its own. We like this one because the legs are 0.2" apart with pin-points, so you can plug it into a breadboard or perfboard.
This potentiometer has a round (not T18 or flattened) shaft that is nominally 6mm diameter (we measured 6.3mm with our calipers)
Resources
  • Datasheet
    Alpha Single-Gang 16mm Right-angle PC Mount - 250K Linear (RV16AF-41-15R1-250K-30H4) - Image 2
    Details & Craftsmanship
    Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
    Alpha Single-Gang 16mm Right-angle PC Mount - 250K Linear (RV16AF-41-15R1-250K-30H4) - Image 3
    Details & Craftsmanship
    Alpha Single-Gang 16mm Right-angle PC Mount - 250K Linear (RV16AF-41-15R1-250K-30H4) - Image 4
    Alpha Single-Gang 16mm Right-angle PC Mount - 250K Linear (RV16AF-41-15R1-250K-30H4) - Image 5
    Alpha Single-Gang 16mm Right-angle PC Mount - 250K Linear (RV16AF-41-15R1-250K-30H4) - Image 6
    Description