- The ATWINC has much lower power usage, about 12mA for the WINC & 10mA for the ATSAMD21 with auto-powermanagement on for the WiFi and no power management for the ARM. With manual power management, you can get the WiFi module to down to ~2mA by putting it to sleep.
- This is compared to the ESP's ~70mA average current draw, and whose deep sleep mode requires a WDT reset.
Of course, both WiFi-capable Feathers have their strengths and tradeoffs, & we love both equally!
At the Feather M0's heart is an ATSAMD21G18 ARM Cortex M0 processor, clocked at 48 MHz and at 3.3V logic, the same one used in the new Arduino Zero. This chip has a whopping 256K of FLASH (8x more than the Atmega328 or 32u4) and 32K of RAM (16x as much)! This chip comes with built in USB so it has USB-to-Serial program & debug capability built in with no need for an FTDI-like chip. For advanced users who are comfortable with ASF, the SWDIO/SWCLK pins are available on the bottom, and when connected to a CMSIS-DAP debugger can be used to use Atmel Studio for debugging.
To make it easy to use for portable projects, we added a connector for any of our 3.7V Lithium polymer batteries and built in battery charging. You don't need to use a battery, it will run just fine straight from the micro USB connector. But, if you do have a battery, you can take it on the go, then plug in the USB to recharge. The Feather will automatically switch over to USB power when its available. We also tied the battery through a divider to an analog pin, so you can measure and monitor the battery voltage to detect when you need a recharge.
Here's some handy specs! Like all Feather M0's you get:
- Measures 2.1" x 0.9" x 0.3" (53.65mm x 23mm x 8mm) without headers soldered in. Note it is 0.1" longer than most Feathers
- Light as a (large?) feather - 6.1 grams
- ATSAMD21G18 @ 48MHz with 3.3V logic/power
- 256KB FLASH, 32KB SRAM, No EEPROM
- 3.3V regulator (AP2112K-3.3) with 600mA peak current output, WiFi can draw 300mA peak during xmit
- USB native support, comes with USB bootloader and serial port debugging
- You also get tons of pins - 20 GPIO pins
- Hardware Serial, hardware I2C, hardware SPI support
- 8 x PWM pins
- 10 x analog inputs
- 1 x analog output
- Built in 200mA lipoly charger with charging status indicator LED
- Pin #13 red LED for general purpose blinking
- Power/enable pin
- 4 mounting holes
- Reset button
Technical Details
Description
This module works with 802.11b, g, or n networks & supports WEP, WPA and WPA2 encryption. You can connect to your own WiFi networks or create your own with "Soft AP" mode, where it becomes its own access point (we have an example of it creating a webserver that you can then control the Arduino's pins). You can clock it as fast as 12MHz for speedy, reliable packet streaming. And scanning/connecting to networks is very fast, just a second or two.
You might be wondering why use this when you can get a HUZZAH Feather? Well, you get:
- 8 x PWM pins
- 10 x analog inputs
- 1 x analog output