  • Model number: Camdenboss CTBPD96HJ/10
Specifications
External Length (mm) 52.2
External Width (mm) 42
External Height (mm) 31.5
Weight (G) 22.3
Base Material Plastic
Material Type Polyamide
Colour Green
UL Rating UL94-V0
General Current Rating (A) 15
UL Current Rating (A) 15
UL Voltage Rating (V) 300
Orientation Horizontal
Pitch (mm) 5.08
CE Approval Yes
UL Approval Yes
Cable Size (AWG) 28 to 14
Cable Entry Solid Wire (mm2) 1.5
Cable Entry Stranded Wire (mm2) 1.5
No. of Poles 10
DIN Rail Mounting Yes
Resources
  • Datasheet
Package Contents
  • 1x DIN Rail Pluggable Terminal Block - 10 Pole
DIN Rail Pluggable Terminal Block - 10 Pole - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
DIN Rail Pluggable Terminal Block - 10 Pole - Image 3
Details & Craftsmanship
Description
Made from durable UL94-V0 flame retardant PA66, this terminal block is built for longevity and safety. We also have a 6 Pole and an 8 Pole version available.
Features
  • Horizontal & vertical orientations
  • Polarised moldings
  • Can be reversed on DIN clips
  • 5.08mm/0.2" pitch
  • Moulded in green UL94-V0 flame retardant PA 66
  • 2.5mm2 (28-14AWG)
  • UL Approved
  • 10 poles
Specifications
External Length (mm) 52.2
External Width (mm) 42
External Height (mm) 31.5
Weight (G) 22.3
Base Material Plastic
Material Type Polyamide
Colour Green
UL Rating UL94-V0
General Current Rating (A) 15
UL Current Rating (A) 15
UL Voltage Rating (V) 300
Orientation Horizontal
Pitch (mm) 5.08
CE Approval Yes
UL Approval Yes
Cable Size (AWG) 28 to 14
No. of Poles 10
DIN Rail Mounting Yes
Resources
  • Datasheet
Package Contents