NRF24L01+ 2.4GHz Radio TinyShield [Discontinued]
HomeStore
The Story
This radio TinyShield is based around the very popular Nordic NRF24L01+ radio transceiver. The TinyShield is set to operate at 2.4GHz, can transmit at up to 2Mbps, and is very easy to use. This transceiver allows for long-range communication between radios and is designed for an open field range of up to 100 meters, which makes this great for outdoor sensors or RC control of drones and vehicles.
A UFL antenna connection is included on the board, along with a 2.4GHz whip antenna. The TinyShield incorporates a voltage regulator to ensure proper and safe operation over the entire TinyDuino operating voltage range up to 5V.
To learn more about the TinyDuino Platform, click here
Specifications
nRF24 Transceiver Specs
  • Frequency: 2.4GHz
  • Sensitivity: –82 dBm at 2Mbps, -95 dBm at 250kbps
  • Data Rate: 250kbps, 1Mbps, 2 Mbps
  • Ultra low power operation
TinyDuino Power Requirements
  • Voltage: 3.0V - 5.5V
  • Receive current: 13.5mA
  • Transmit current (0 dBm): 11.3mA
  • Transmit current (-18 dBm): 7.0mA
  • Standby current: 22uA
Pins Used
SPI Interface used:
  • 7 - SPI_CS: This signal is the SPI chip select for the radio transceiver.
  • 9 - CE: This is the chip enable signal
Dimensions
  • Board: 20mm x 20mm (.787 inches x .787 inches)
  • Board: Max Height (from lower bottom TinyShield Connector to upper top TinyShield Connector): 5.11mm (0.201 inches)
  • Antenna Length: 150mm (5.9 inches)
  • Board Weight: 1.03 grams (.04 ounces)
  • Antenna Weight: 0.47 grams (0.02 ounces)
Downloads
  • Tutorial
  • nRF24L01+ Product Page
  • Datasheet
  • Schematic
  • Eagle Files
  • Sample Arduino code
  • CAD 3D and 2D Files
Notes
NRF24L01+ 2.4GHz Radio TinyShield [Discontinued] - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
NRF24L01+ 2.4GHz Radio TinyShield [Discontinued] - Image 3
Details & Craftsmanship
Description
Specifications
nRF24 Transceiver Specs
  • Frequency: 2.4GHz
  • Ultra low power operation
TinyDuino Power Requirements
  • Voltage: 3.0V - 5.5V
  • Receive current: 13.5mA
  • Standby current: 22uA
Pins Used
SPI Interface used:
Dimensions