NRF24L01 RF Board (B) [Discontinued]
HomeStore
The Story
Features
  • Onboard original NRF24L01
  • Wireless 2.4G solution for SPI interface
  • Embedded 2.4GHz antenna
  • Communication distance (open outdoor environment):
  • SPI interface pinout is compatible with some Open series boards
  • SMD 0402 resistor/capacitor, lower cost for bulk purchase
Resources
  • Product Wiki & Datasheets
Note:
  • Operating voltage: 1.9VīŊž3.6V (NEVER more than 3.6V)
NRF24L01 RF Board (B) [Discontinued] - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
NRF24L01 RF Board (B) [Discontinued] - Image 3
Details & Craftsmanship
NRF24L01 RF Board (B) [Discontinued] - Image 4
Description
Features
  • Onboard original NRF24L01
  • Embedded 2.4GHz antenna
Resources
  • Product Wiki & Datasheets
Note: