- 1x 5V 5.5A Step-Down Voltage Regulator D36V50F5
- 1x 12-pin header strip
Description
The D36V50Fx family of buck (step-down) voltage regulators from Pololu generates lower output voltages from input voltages as high as 50V. This particular model offers an output of 5V with a continuous output current of 5.5A.
This family of regulators can typically support continuous output currents between 2A and 9A, depending on the input voltage and output voltage (see the Maximum continuous output current section below). In general, the available output current is a little higher for the lower-voltage versions than it is for the higher-voltage versions, and it decreases as the input voltage increases.
The regulators have input reverse voltage protection up to 40V, output undervoltage and overvoltage protection, over-current protection, and short-circuit protection. A thermal shutdown feature also helps prevent damage from overheating and a soft-start feature limits the inrush current and gradually ramps the output voltage on startup.
Features
- Input voltage: 5.5V to 50V
- Output voltage: 5V with 4% accuracy
- Typical maximum continuous output current: 3.5A to 8A (see the maximum continuous output current graph below)
- Switching frequency: ~500 kHz under heavy loads
- Power-save mode with ultrasonic operation that increases light load efficiency by reducing switching frequency, but keeps it above the audible range (20 kHz)
- 2 mA to 4 mA typical no-load quiescent current (see the quiescent current graph below)
- “Power good” output indicates when the regulator cannot adequately maintain the output voltage
- Output undervoltage and overvoltage protection
- Soft-start feature limits inrush current and gradually ramps output voltage
- Integrated reverse-voltage protection up to 40 V, over-current and short-circuit protection, over-temperature shutoff
- Compact size: 25.4 mm Ă— 25.4 mm Ă— 9.5 mm
- Three 0.086″ mounting holes for #2 or M2 screws
Specifications
| Minimum operating voltage | 5.5V |
| Maximum operating voltage | 50V |
| Continuous output current | 5.5A |
| Output voltage | 5V |
| Reverse voltage protection? | Y |
| Maximum quiescent current | 4mA |
| Output type | Fixed 5V |
| Size | 1″ × 1″ × 0.375″ |
| Weight | 7.0g |
Using the regulator
Connections
The regulator, which is enabled by default, can be put into a low-power sleep state by reducing the voltage on the EN pin below 1.2V, and it can be brought out of this state again by increasing the voltage on EN past 1.35V. The quiescent current draw in this sleep mode is dominated by the current in the 100kΩ pull-up resistor from ENABLE to VIN and in the reverse-voltage protection circuit, which altogether will be between 10µA and 20µA per volt on VIN. The tight tolerance of the enable input allows a precise low-VIN cutoff to be set, such as with the output of an external voltage divider powered by VIN, which is useful for battery-powered applications where draining the battery below a particular voltage threshold could permanently damage it.
The input voltage, VIN, powers the regulator. Voltages between 4.5V and 50V can be applied to VIN, but generally, the effective lower limit of VIN is VOUT plus the regulator’s dropout voltage, which varies approximately linearly with the load (see below for graphs of the dropout voltage as a function of the load).
VOUT is the regulated output voltage.
Each header pin is only rated for 3A (6A combined per pair), and solderless breadboards are usually not intended to handle more than a few amps, so for higher-power applications, thick wires should be soldered directly to the board.
Typical efficiency
Maximum continuous output current
Quiescent current
Typical dropout voltage
For example, if a 5V regulator has a 1V dropout voltage, the input must be at least 6V to ensure the output is the full 5V. Generally speaking, the dropout voltage increases as the output current increases.
The graph below shows the dropout voltages for the different members of this regulator family:
Resources
- Dimension diagram
- 3D Model
- Drill Guide
Package Contents