- 1x Pololu 8.4V 5A Step-Down Voltage Regulator (D42V55F8)
Description
The D42V55Fx family of synchronous buck (step-down) voltage regulators generates lower output voltages from input voltages as high as 60V. This version provides 8.4V with a typical maximum current output of 5A, from an 8.4-60V input.
Features
- Input voltage: 8.4V to 60V (minimum input subject to dropout voltage considerations; see the dropout voltage section for details)
- Output voltage: 8.4V with 3% accuracy
- Typical maximum continuous output current: 3.5A to 7A (see the maximum continuous output current graph below)
- Switching frequency: ~400 kHz under heavy loads
- < 0.2 mA typical no-load quiescent current (see the quiescent current graph below)
- Optional enable input for disconnecting the load and putting the regulator into a low-power state that typically draws under 0.1 mA
- Power-good output can be used for sequencing, fault detection, and voltage monitoring
- Soft-start feature limits inrush current and gradually ramps output voltage
- Integrated reverse-voltage protection, over-current protection, and over-temperature shutoff
- Compact size: 1″ × 1″ × 0.355″ (25.4 mm × 25.4 mm × 9 mm)
- Three 0.086″ mounting holes for #2 or M2 screws
Typical efficiency
Connections
This regulator has six connections, some of which are duplicated on multiple pins:
| Pin | Type | Function |
|---|---|---|
| VOUT | Output | Regulated output voltage. |
| GND | – | Ground. |
| VIN | Input | Input power for the regulator. Voltages between 3.5 V and 60 V can be applied to VIN, but generally the effective lower limit of VIN is VOUT plus the regulator’s dropout voltage, which varies with the load. |
| PG | Open-drain output | Optional “Power Good” indicator that goes low when the regulator’s output voltage either rises more than 10% above or falls more than 8% below the nominal voltage (typical, with hysteresis). It drives low during soft start and while the regulator is disabled. An external pull-up resistor to the desired logic voltage rail is required to use this pin (100 kΩ recommended). |
| EN | Input | Optional enable input that is pulled up to VIN by default through a 1 MΩ resistor. Reducing the voltage on this pin below 0.5 V disconnects the load and places the regulator into a low-power shutdown mode that draws approximately 50 µA plus 1 µA per volt on VIN. Shutdown mode can be exited by bringing the EN voltage above 1 V. This pin can be left disconnected if this feature is not required. |
Maximum continuous output current
Quiescent current
Typical dropout voltage
For example, if a 5 V regulator has a 1 V dropout voltage, the input must be at least 6 V to ensure the output is the full 5 V. Generally speaking, the dropout voltage increases as the output current increases. The two graphs below shows the dropout voltages for this family (the 3.3 V version has its own separate graph because its dropout voltage curve is very different from the other members of this family):
Specifications
| Minimum operating voltage | 8.4V1 |
| Maximum operating voltage | 60 V |
| Output voltage | 8.4V |
| Output type | Fixed 8.4V |
| Continuous output current | 5A2 |
| Maximum quiescent current | 10 mA3 |
| Reverse voltage protection | Yes |
| PCB dev codes | reg34a |
| Other PCB markings | 0J5502, blank white box |
| Size | 1.0" Ă— 1.0" Ă— 0.355" |
| Weight | 6.5 g |
- Typical maximum continuous output current at 42V input. Actual achievable continuous output current depends on input voltage and is limited by thermal dissipation. Refer to the output current graph for details.
- While enabled with no load at input voltages approximately equal to or lower than the set output voltage. Quiescent current drops below 0.2 mA at higher input voltages or when the board is disabled via the EN pin.
Resources
- Dimensions
- 3D Model (STEP)
- Drill guide
Package Contents