USB-RLY16L(16 Low Power 8 channel relay outputs at 16A) [Discontinued]
HomeStore
-70%
The Story
Specification
  • Operating temperature: -40C to +70C
  • Contact arrangement: 1A, 1B, 1C
  • Contacr resistance: 50 mOhms (at 1A 24VDC)
  • Max. switching voltage: 277VAC
  • Max. switching current: 16A
  • Max. switching power: 5000VA
Documents
  • Relay data sheet
  • Drivers
  • Program
  • Setup guide
USB-RLY16L(16 Low Power 8 channel relay outputs at 16A) [Discontinued] - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
USB-RLY16L(16 Low Power 8 channel relay outputs at 16A) [Discontinued] - Image 3
Details & Craftsmanship
USB-RLY16L(16 Low Power 8 channel relay outputs at 16A) [Discontinued] - Image 4
USB-RLY16L(16 Low Power 8 channel relay outputs at 16A) [Discontinued] - Image 5
Description
Specification
  • Max. switching current: 16A